Sports 2020-21

Activities

AwardsAwardees

ASICS Hong Kong Junior Age Group Athletic Championships 2020 

Boys A Grade Discus Throw

Gold Medal 

Wong Kwan Yu (5C)

Boys A Grade Shot Put

Silver Medal 

Wong Kwan Yu (5C)

 


Sports 2019-20

Activities

AwardsAwardees

Inter-School Swimming Competition 2019/20 (Division Three)

Boys A Grade 100m Freestyle2ndLi Ting Pan (5A)
Boys A Grade 50m Freestyle3rdLi Ting Pan (5A)
Boys A Grade  4x50m Medley Relay3rd

Mak Yee Hang (4B)

Lau Cheuk Long (4E)

Wong Hong Cheung Yasuto (4E)

Li Ting Pan (5A)

Boys A Grade 200m Breaststroke4thChan Chun Kit (5D)
Boys B Grade 100m Breaststroke2ndWong Tak Yan (3D)
Boys B Grade  4x50m Medley Relay3rd

Chow Cheuk Man (3D)

Lin Yat Long (3D)

Wong Tak Yan (3D)

Lai Tsz Ho (3E)
Boys B Grade 50m Breaststroke4thWong Tak Yan (3D)
Boys C Grade 50m Freestyle2ndNg Chun Wai (2E)
Boys C Grade 100m Freestyle2ndNg Chun Wai (2E)
Boys C Grade 50m Butterfly3rdWong King Hei (1A)
Boys C Grade  4x50m Medley Relay3rd

Wong King Hei (1A)

Chan Tsz Kiu (1D)

Ma Shek Chung (1D)

Ng Chun Wai (2E)
Girls C Grade 50m Backstroke2nd

Wun Tsz Ching (2E)

Girls C Grade 100m Breaststroke3rd

Wun Tsz Ching (2E)

Girls C Grade 4x50m Medley Relay4th

Yu Yat Yin Chloe (1B)

Li Yi Hin (1E)

Liang Ching Kiu (1E)

Wun Tsz Ching (2E)

Outreach Coaching Fencing (Foil) Team Competition 2019/2020

Boys SeniorChampion

Lee Man Ho (6A)

Tse Yu Hin James (6C)

Wong Hei Pok Ryan (5B)

Chan Shu Ho (4D)
Boys Senior3rd

Chan Kwan Nam (6B)

Tse Ho Chun (4C)

Cheung Ki Wan (3E)

Lau Yan Ho Antal (3D)

Girls JuniorChampion

Fong Hoi Tung (1B)

Lui Hau Ching (1B)

Fung Ngai Laam (1D)

Liang Ching Kiu (1E)

Girls Senior3rd

Cheung Lok Yiu (5B)

Wong Hoi Ying (4B)

Fu Siu Ham (1A)

A.S. Watson Group HK Student Sports Award 2019-20

Chung Yui Ying (5B)

Pentecostal School Athletics Meet

Girls 4X100m Invitation Relay1st

Lam Cheuk Yan (2A)

Yip Chung Yan (2B)

Tse Yi Tung (2E)

Yung Nok Lam (2E)

Yu Chun Keung Memorial College Athletics Meet

Girls 4X100m Invitation Relay1st

Lam Cheuk Yan (2A)

Yip Chung Yan (2B)

Tse Yi Tung (2E)

Yung Nok Lam (2E)

True Light Middle School of Hong Kong Annual Athletics Meet

Girls 4X100m Invitation Relay1st

Lee Ka Yan (3D)

Wong Cheuk Ying (4C)

Wu Hei Man (4C)

Chung Yui Ying (5B)

 

Top